Svensk Simidrott flyttar till nya lokaler
%20Flytt.png)
Efter 13 år på Heliosgatan i Hammarby Sjöstad är det nu dags för Svensk Simidrott att ta nästa steg och flytta till nya lokaler. Sedan 2012 har Hammarby Sjöstad varit vårt hem, men idag har vi flyttat en dryg kilometer bort till Bauhaus lokaler i Sickla, Nacka.
Den nya adressen blir:
Svenska Simförbundet
c/o Bauhaus Sickla
Sickla Allé 2–4
131 65 Nacka
Flytten innebär inte bara en ny adress utan också en möjlighet att fortsätta utveckla verksamheten i en inspirerande miljö tillsammans med med Svensk Orientering och Svensk Friidrott.
– Efter många fina år i Hammarby Sjöstad ser vi fram emot att påbörja ett nytt kapitel i Sickla. De nya lokalerna ger oss möjlighet att arbeta ännu mer effektivt och kreativt för att främja simidrotten i Sverige, säger Bert-Ola, ordförande för Svensk Simidrott.
Vi ser fram emot att välkomna er till vårt nya kontor i Sickla!
Publicerad: 2025-05-12
Senast uppdaterad: 2025-05-13
Författare: Anna Hammar
- Pahlén -
- Malmsten -
- Arena -