Gå till innehåll
Tävling Svensk Simidrott

Tredje tävlingsdagen till ända – så gick det för våra svenska simmare

Många fina simningar, men utan att nå riktigt hela vägen fram. Så summerar vi måndagens simningar från våra svenskar, där framför allt Victor Johansson ändå verkade nöjd med sin insats.

Följ tävlingsrapporteringen från OS här! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Men det var Louise Hansson som inledde måndagens simningar för svensk del. Helsingborgssimmerskan simmade försök på 100 meter ryggsim och gjorde det på tiden 1:00,26, vilket är en hårsmån ifrån hennes personliga rekord som i nuläget skrivs till 59,83. Tiden täckte dock till en plats i kvällens semifinal, en semifinal vilken Louise länge var med och slogs om en framskjuten placering i. Till slut blev det en åttondeplats på tiden 1:00,47 och en 15:e plats totalt.

Även långdistanssimmaren Victor Johansson var i farten under måndagen. 25-åringen från Jönköpings Simsällskap simmade under förmiddagen försök på 800 meter frisim, där de 400 första metrarna stod ut som de absolut bästa för svensken. Under den avslutade delen av loppet orkade Johansson inte riktigt följa tätsimmarna, men stod allt som allt för en stark simning där han endast var två sekunder ifrån sitt personliga rekord. I mål simmade han på 7:49,47 och slutade med det på en 16:e plats totalt, och trots en missad final verkade Victor vara relativ nöjd efter loppet.

Imorgon tisdag har vi fyra svenska simmare i vattnet. Bland annat Sarah Sjöström, som under måndagen lät meddela att det blir simning på 100 meter frisim för hennes del. Utöver Sjöström kommer vi också att se Michelle Coleman, även hon på 100 meter frisim, samt Erik Persson som tävlar i 200 meter bröstsim och Björn Seeliger som ställer upp i 100 meter frisim.

Taggar: